24.10.22

 

 

 

 

 

 

Teave Tapal viibivatele Ukraina põgenikele

 

Esmase info Ukraina sõjapõgenikele Eestisse tulemise ja siin viibimise kohta leiab: www.kriis.ee

 

Tere tulemast Tapale!                              інформація українською мовою

 

Tapa Vallavalitsus toetab ja aitab Ukrainast saabunud sõjapõgenikke, kes on jäänud elama Tapa valda/linna. 

  • Abistame isikukoodi taotlemisel või toetame isikukoodi ja elamisloa taotlemise registreerimisel Politsei- ja Piirivalveametis. Peale PPA poolt elamislubade väljastamist pöördu uuesti vallavalitsusse, et registreerida enda elukoha aadress rahvastikuregistris. Seejärel tekib sul õigus teenustele ja toetustele sarnaselt teiste linnaelanikega.
  • Viime põgenike perekonna vajaduse korral kokku vabatahtliku tugiisiku/mentoriga, kes saab abistada tõlkimisega, transpordiga asjaajamisel ametiasutustes, töö otsimisel, hariduse- ja huvitegevusse kaasamisel, sisse elamiseks vajaliku info saamisel.
  • Aitame psühhosotsiaalse abi ja nõustamisteenuse leidmisel.
  • Jagame Töötukassa teenuste infot ja vahendame kohalike ettevõtjate pakkumisi, kui leidub ettevõtja, kes soovib kohe palgata Ukrainast saabunuid.
  • Kaardistame lasteaia- ja koolivajaduse.
  • Suuname lapsed kooli ja lasteaeda.
  • Suuname kogukondlike ettevõtmiste juurde ja kaasab huvitegevusse, noortekeskusesse, raamatukogusse ja sotsiaalkeskusesse.
  • Rakvere linnal  on võimalus pakkuda sõjapõgenike peredele tugiisikuid, kes räägivad eesti ja vene keeles ning toetavad peresid Eesti eluga kohanemisel.
  • Tapa valla poolsete toetusvõimaluste kohta sotsiaalvaldkonna küsimustes nõustatakse teisipäeval 8:00-11:30 ja neljapäeval 13:00-16:30 Tapal, ning Tamsalus – T 09:00-12:00 ja N 13:00-16:00.

 

Tapa Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna spetsialistid Tapal asuvad aadressil Roheline tn 19, Tapa 45107, üldtelefon: 322 9650, E-post:  vallavalitsus@tapa.ee.

Tapa Vallavalitsuse Tamsalu haldus- ja teeninduskeskus asub aadressil Tehnika 1A, Tamsalu 46107; kantselei sekretär: 322 84315382 5661

 

Isikukood ja ajutine kaitse

Isikukood on vajalik selleks, et saaksid lähitulevikus ise paremini hakkama. Isikukoodi saamine ei taga Sulle automaatselt õigust tööle minna või riigilt toetusi saada. Selleks pead taotlema ajutist kaitset.

Isikukoodi taotlemiseks on kolm võimalust:

1) Taotle isikukoodi  vastuvõtupunktist või Tapa Vallavalitsusest, Tapal tel 322 9662, Tamsalus 322 8431, 5382 5661

2) Taotle Rakvere politseijaoskonna teeninduses ajutine kaitse, millega koos saad ka isikukoodi.

Ajutine kaitse on aastane elamisluba, millega saad endale samad õigused nagu Eesti inimestel, näiteks minna tööle, omandada haridust ja õiguse sotsiaalteenustele. Ajutise kaitse taotlemine ei ole kohustuslik ja seda ei pea tegema kohe.

Ajutist kaitset saab Rakvere politseijaoskonnas taotleda E-R kella 9-20 ja L-P kella 9-16. Eelnevalt broneeri aeg broneering.politsei.ee. Võta kaasa pass, elamisluba, sünnitunnistus või muu isikut tõendav dokument.

(Aadress F. R. Kreutzwaldi 5a, kuhu saab linnaliinibussiga nr 5 ja A (peatus TEATER).

3) Kui sul on juba olemas töökoht ja tööandja registreerib sinu lühiajalise töötamise, antakse sulle isikukood. Sel juhul eraldi ajutist kaitset taotlema ei pea.

 

Tervis ja arstiabi

Esmane tervisekontroll tehakse sõjapõgenikule Eestisse saabumisel vajadusel vastuvõtupunktis või Rakveres viib selle läbi Karell Kiirabi.

Edasi suunatakse sind üldisesse tervisekontrolli, mille eesmärk on  saada ülevaade põgeniku terviseseisundist, teha nakkuskontrolli uuringud, vajadusel vaktsineerida jms. Soovitav on end kontrollima minna 7 päeva jooksul Eestisse saabumisest. Selleks broneeri aeg E-R kell 8-15 Rakvere Haigla kabinet 109 telefonil 322 9784. Haiglasse (Lõuna põik 1) saab linnaliinibussidega nr 3 (peatus: HAIGLA)  ja nr 5 (peatus: KIVI). Busside sõidugraafikud leiab  www.peatus.ee.

Ajutise kaitse saanud Ukraina põgenikud ei ole automaatselt Eestis ravikindlustatud. Pärast elamisloa saamist saad taotleda ravikindlustust Eesti inimestega võrdsetel alustel.

Ravikindlustusele on õigus näiteks üle ühe kuu kehtiva töölepingu alusel töötaval inimesel või töötukassas arvele võetud töötul. Ravikindlustatud on ka lapsed, rasedad, pensionärid, õpilased, üliõpilased jt inimesed vastavalt ravikindlustuse seaduse reeglitele.

Vältimatu abi raske või eluohtliku terviserikke korral on kättesaadav kõigile Eestis viibivatele inimestele, sh sõjapõgenikele või siin transiidil olevatele isikutele.

  • Erakorralise tervisemurega pöördu Rakvere Haigla erakorralise meditsiini osakonda või helista hädaabinumbril 112.
  • Tervisenõu saab inglise ja vene keeles perearsti nõuandeliinil 1220 (välismaa numbrilt helistades +372 634 6630). Vajadusel suunatakse inimene edasi hädaabinumbrile 112.
  • Psühholoogilist tuge saab kriisitoe telefonilt 116 006 (+372 6147 393). Sulle vastatakse eesti, inglise või vene keeles ööpäevaringselt.

 

Tapal saame pakkuda psühholoogilist nõustamist- taotlus tuleb esitada Tapa Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonda; 

 

Sotsiaalkindlustusametis töötab kolm Ukraina psühholoogi, kes vastavad ohvriabi kriisitelefonile 116 006 iga päev kell 16-20 ukraina või vene keeles.

 

Pakume ka kasutatud riideid, jalanõusid, mänguasju. Kui tekib vajadus laste/naiste riietele, siis saame jooksvalt vahendada infot, mida vaja ja saame koguda.

 

Kohtumispaik Tapa Vallaraamatukogus, Kooli 6, Tapa.

Kõik ukrainlased on oodatud raamatukogus, kus on võimalik tasuta arvuteid kasutada, aega viita ja omavahel suhelda. Raamatukoguhoidjad aitavad infot otsida, printida jms. Lastel on võimalik mängida, raamatuid vaadata, joonistada ja meisterdada. Raamatukogust laenutamiseks on vaja ennast lugejaks registreerida isikut tõendava dokumendi alusel. Internetipunktis on võimalus kasutada arvuteid, printida ja skaneerida. Tasuta wifi levib kogu majas.

Avatud: E–R 11–18, L 10–15

 

Pangakonto on võimalik avada SEB ja Swedbankis

SEB (Rakvere kontor asub Lai 20) võimaldab Ukraina sõjatsoonist põgenenud kodanikel avada pangakonto tasuta, samuti ei kohaldu neile arvelduskonto kuutasu. Telefon 665 5100, www.seb.ee

Swedbankis (Rakvere kontor Laada 27) on Ukraina sõjapõgenikele kontode avamine tasuta ja seda saab teha Swedbanki esindustes. Telefon 613 2222, www.swedbank.ee

 

Töötamine

Kui oled saanud ajutise kaitse, tohid kohe tööle asuda. Tööd aitab leida Eesti Töötukassa. Kui võtad end töötukassas töötuna arvele, on sul õigus tööturuteenustele ja -toetustele. Töötukassa infotelefon: 15501 (+372 669 6513). Lääne- Virumaa osakonna (Laada 22) telefon 326 0330.

 

Lasteaia- ja koolikoha taotlemine

Kooli- ja lasteaiakohta saab taotleda Tapa Vallavalitsuses pärast elukoha registreerimist.

Tapa vald pakub kõigile 0-19 aastaste laste vajadustele kohandatud hoiu- ja õppevorme.

  • Sooviavaldusi saab täita Tapa Vallavalitsuses. Haridusspetsialisti vastuvõtt Tapal (Pikk 15) – E 9:00-12:00

 

 Kooliväliseid tegevusi pakuvad:

  • Tapa Vallaraamatukogu (aadress Kooli 6,  E–R 11–18, L 10–15) lasteosakonda on oodatud kõik lapsed ja mudilased koos emadega.
  • Tapa Spordikeskus (Pargi 12), Administraator: (+372) 3277 900
    info@tapasport.ee;  Esmaspäevast reedeni: 08.00 – 22.00; Laupäeval: 11.00-19.00; Pühapäeval: 12.00 – 20.00
  • Tapa Valla Spordikool, Tehnika 2A, Tamsalu, Tel: (+372) 520 2064
    E-post: spordikool@tapa.ee
  • Tapa Muusika-ja Kunstikool Mai pst 5 45106 TAPA
    e-post: info@tapamkk.ee

 

 

Toimetaja: KUIDO MERITS
29.07.22

Mісцe проживання (Переглянути зразок договору оренди)

Естонська держава пропонує короткострокове житло військовим біженцям та підтримує їх у пошуку житла на тривалий термін. Житло можна знайти по всій Естонії, однак у Таллінні, Тарту, Пярну та Хаапсалу це може зайняти більше часу. Естонія – невелика країна, і вся Естонія – гідне місце для життя.

Тут ви знайдете інформацію про те, як знайти постійне місце проживання, як зареєструватися за місцем проживання, чи можна отримати допомогу при оплаті оренди житла і т.д.

 

https://kriis.ee/uk-UA/dlya-bizhenciv-z-ukraini/perebuvannya-v-estonii/misce-prozhivannya

 


Pakun abi

Vajan abi

   

 

Toimetaja: KALEV KODZIS