Täna algas Tapa valla 2019 kaasava eelarve rahvahääletus
Tapa valla kaasava eelarve hääletamine toimub 27. märtsist kuni 05. aprillini (kaasa arvatud) elektrooniliselt Tapa valla kodulehel www.volis.ee keskkonnas (vajalik ID kaardi või mobiil-ID olemasolu). Isikud, kellel ei ole arvuti kasutamise võimalust, saavad hääletada Tapa Vallaraamatukogus ja tema haruraamatukogudes Tamsalus, Assamallas, Jänedal, Lehtses, Saksis ja Vajangu lahtiolekuaegadel.
Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht hääletuse ajal on rahvastikuregistri andmetel Tapa vallas. Hääletada on võimalik kuni kolme erineva meelepärase idee poolt. Hääletuse tulemusena reastatakse ideed vastavalt saadud häälte arvule. Realiseerimisele kuulub üks või mitu enam hääli saanud idee(d), mille eeldatav maksumus ei ületa kokku 20 000 eurot.
Hääletusele lähevad järgmised ettepanekud:
- Välitreeningseadmete paigaldamine Tamsalu Terviserajale
Projekti eesmärk on anda võrdne võimalus kõigile inimestele terve perega minna terviseradadele liikuma ja teha erinevaid jõu- ja terviseharjutusi. Samal ajal kui vanemad teevad jõuharjutusi saavad lapsed kiikuda ja lihtsamaid harjutusi teha. Harjutused on komplekteeritud mitmekülgselt, et oleks hõlmatud erinevate tasemetega inimeste vajadused. Tamsalu terviseradu kasutab väga palju inimesi. Eesotsas Tamsalu gümnaasiumi õpilasetega, kehalise kasvatuse tundides. Lisaks neile Spordikompleksi külastavad spordilaagrid. Erinevad treeninggrupid. Veel palju harrastussportlasi, lihtsaid peresid meie vallast kui ka kaugemalt. Vallale on see projekt oluline sellepärast, et inimesed oleks terved ja töövõimelised. Projekt annaks võrdse võimaluse kõigile inimestele oma tervise eest hoolitsemisel. Vaatamata inimese sissetulekust.
- Tapa linna kaasaegse koerte treening-ja mänguväljaku rajamine
Tapa linnas puudub koerete treening- ja mänguväljak. Koerte treening- ja mänguväljakuid on rajatud mitmesse Eesti linna. Taolised väljakud võimaldavad ohutult tegeleda koerte treenimise ja sotsialiseerumisega. Treening- ja mänguväljaku rajamisega ei kaasneks ulatuslike töid. Aiaga piiratud treeningala suurus oleks ca 30x50 m. Alal paikneksid erinevaid atraktsioone (4), istepingid ja prügikast.
- Lava renoveerimine Jäneda lossis
Projekti eesmärk on taastada ja parandada Jäneda lossi saal, kus saaksid esineda erinevad artistid ja kollektiivideks (harrastus– ja kutseliste teatrid, kohalikud taidlejad) Projekti elluviimisel taastatakse ja kohandatakse kaasaegsetele vajadustele üks Jäneda pärandkultuuriobjektidest. Jäneda lossi saali lava ehitati kohaliku kultuurielu elavdamiseks 1935. aastal Eesti Teatriliidu poolt. Lisaks muudetakse atraktiivsemaks Jäneda loss kui Tapa valla üks väärikamaid ajaloo- ja kultuurimälestisi. Arvestades lossi ajaloolist interjööri tehakse korda osa ruumidest ja avatakse kinnimüüritud avatäited, mis taastab hoone esialgse väljanägemise.
- Tapa Spordikeskuse jõusaali inventari uuendamine
Tapa Spordikeskuse jõusaal on amortiseerunud ning seadmed vajavad uuendamist. Jõusaali kasutus on oluliselt tõusnud ning peab vastama kaasaegsetele tingimustele. Projekti elluviimisest saavad kasu kõik Spordikeskuse kasutajad. Tapa Spordikeskuses puuduvad aeroobse treeningu vahendeid nt jooksulindid, sõudeergomeetrid.
- Küüditatute mälestusmärk Tapale
Tapa linnas, kui 1941 ja 1949 aastate küüditamise sõlmpunktis ning linnas, kust sõitsid läbi enamus küüdironge, ei ole küüditamise mälestusmärki. Eestis on vähe peresid, keda küüditamine ei puudutanud. Nende tähtpäevade, nii 1941 kui 1949 küüditamise mälestusüritusi, lillede, küünalde asetamist, ei ole Tapal kusagil läbi viia. See on osa meie ajaloost ja seda ei tohiks unustada. Eriti peaksid sellest olema teadlikud järeltulevad põlved. Piisaks mälestustahvlist, mille võiks isegi kokkuleppel kirikuga paigaldada kiriku seinale kiriku parki, sest park on piisavalt jaama lähedal. Nii oleks ka Tapa linn nende kohtade hulgas, kellele on ajaloosündmused olulised mäletada..
Tänavu laekus kaasava eelarve ettepanekuid Tapa Vallavalitsusele 6, mis hõlmasid puhkamisvõimaluste parandamist ja teenuste mitmekesistamist Tapa vallas. Ettepanekuid analüüsis ja hindas vallavalitsuse poolt moodustatud komisjon koosseisus: Valimisliit Valgejõe esindaja Alari Kirt, Valimisliit Koostöö esindaja Rein Tali, Eesti Keskerakonna esindaja Dmitri Okatov, Eesti Reformierakonna esindaja Naima Sild ja Tapa Vallavalitsuse esindaja Mati Tamm. Komisjon hindas ettepanekute vastavust määruses esitatud nõuetele, mille kohaselt peab ettepaneku tulemusena realiseeritav objekt liigituma vallaeelarve mõistes investeerimistegevuseks, ettepanek peab olema seotud Tapa vallaga, peab pakkuma avalikku hüve, peab olema avalikus kasutuses, objektist ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele ning investeeringu suurus ei tohi ületada 20 000 eurot.